piątek, 26 kwietnia 2024

Kozacza Góra

         Pachołek czy Góra Gradowa to raczej znane i popularne  punkty widokowe Gdańska.  O wieży widokowej na Ujeścisku prawdopodobniej nie wszyscy wiedzą,  a znajduje się nie aż tak daleko od centrum miasta. Z centrum łatwo dojechać tramwajem i mamy ładny spacer ścieżkami ukrytymi wśród zieleni zakończony piękną panorama miasta.
        Kozacza Góra na przedwojennych mapach  była oznaczana jako Kosakenberg.  Jest to  wzniesienie 77 m n.p.m. pomiędzy Ujeściskiem, a  Łostowicami, niedaleko skrzyżowania ul. Świętokrzyskiej i Łódzkiej. Nazwa nawiązuje do działań zbrojnych rosyjskiej lekkiej jazdy Kozaków oblegających z tej strony Gdańsk w 1813 roku.  Ze względu na dawne niemieckie nazewnictwo  funkcjonują też inne określenia tego  miejsca, Kozacka Góra, czy Góra Kozaków. Decyzją gdańskich radnych pobliska ulica otrzymała nazwę Kozacza Góra i  to określenie najbardziej utrwala się w nazwie wzniesienia.
         Przez wiele powojennych dziesięcioleci okolica nie zmieniała swego wiejskiego charakteru, potem nabrała znaczenia w związku z osiedlową i bardzo dynamiczną rozbudową tej części Gdańska.  W 2007 właściciel terenu, firma MTM, podzieliła posiadane przez siebie grunty na dwie części,  12 ha, z porastającym wzniesienie jedynym w okolicy lasem, uporządkowała go, wytyczyła alejki i przekazała miastu, pozostałe 4 ha pod wzniesieniem przeznaczając na niską zabudowę. 
        W otoczeniu Kozaczej Góry zaaranżowano park leśny ze ścieżkami spacerowymi, placem zabaw dla dzieci, Dirt Parkiem, czyli torem jazdy terenowej dla rowerzystów, a w 2013 w parku , na wzniesieniu oddano do użytku wieżę widokową o ażurowej, stalowej konstrukcji. 



          Wysokość wieży wynosi 17 metrów, ilości schodów nie liczyłam. 




         Byłam tam w styczniu, więc bezlistne gałęzie nie przysłaniały widoku na wieżę. Obiekt wystaje nieco ponad korony pobliskich drzew, dlatego można obserwować przestrzeń tej części miasta. A widok jak to w Gdańsku. Z jednej strony pofałdowane moreny polodowcowe, z drugiej płaskie tereny Żuław Wiślanych. Widoczność nie była też najlepsza ze względu za przejrzystość powietrza, ale może wybiorę się tam jeszcze kiedy w lepszych warunkach pogodowych. 
        W kierunku północno-wschodnim  widać  konstrukcję Mostu im. Jana Pawła II, a za tym obiektem na prawo instalacje rafineryjne firmy LOTOS i w tle wąski pasek Zatoki Gdańskiej. Bliżej wieży osiedlowa zabudowa,  bloki mieszkalne, a pomiędzy ciągi niższych domków szeregowych. Na północy widać wielkie bloki Suchanina, na lewo od nich nowoczesne punktowce z Moreny, a raczej z Piecków-Migowa. Zupełnie blisko po tej stronie znajduje się nowoczesna bryła kościoła pod wezwaniem św. Ojca Pio.
Od strony południowej sporo jeszcze łostowickiej zieleni i niezagospodarowanych  terenów, ale widok ten pewnie nie na długo, bo stojące  żurawie zaświadczają, że budowy trwają. 









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz