wtorek, 11 czerwca 2024

Zbiornik wodny " Stary Sobieski"

             Wizyta w Parku Nostalgicznym była pierwszym zamysłem, a że tuż obok znajduje się zbiornik na wodę „Stary Sobieski” stanowiący  część kompleksu rekreacyjnego, związanego z Gdańskim Szlakiem Wodociągowym, postanowiliśmy zwiedzić również to miejsce. Raczej nietypowe, ale już muzeum.
        Zbiornik znajduje się na wzniesieniu. Podchodząc pod górę / my szliśmy od strony ul. Sobieskiego/  widać żółtą ścianę z wejściem.



                Wstęp jest płatny. Bilety kupuje się przez internet na określoną godzinę, o której czeka przewodnik. Byliśmy trochę wcześniej, więc obeszliśmy zbiornik z zewnątrz, a właściwie weszliśmy na niego. Nieco wyżej jest usytuowana platforma, a z niej widok na Wrzeszcz.








                  O godzinie planowanego wejścia nasz sezam się otworzył i przywitał nas Pan przewodnik.


   Wewnątrz 
 labirynt pierścieni. Podziemne korytarze mają prawie 7 m szerokości i 5,5 m wysokości. W zbiorniku zmieści się  5 000 m3 wody, co jest równe  pojemności dwóch basenów olimpijskich wody.  Całkowita kubatura obiektu jest jednak większa, bo ma aż 8 238 m3, co czyni ten zbiornik największym w Gdańsku.  Obiekt wybudowany został w 1911 roku z żelbetu, co na tamten  czas było imponującym osiągnięciem. Jest posadowiony na planie koła o średnicy 50 m i składa się z kilku współśrodkowych przestrzeni, tworzących  podziemny labirynt.




             Zbiornik został wyłączony z eksploatacji w latach 90-tych XX wieku i teraz stanowi atrakcję turystyczną Gdańska.
          Specyficzna konstrukcja zbiornika daje niesamowity efekt dźwiękowy. Fachowcy od tego tematu uważają, że  akustyka zbiornika Sobieski jest ewenementem w skali kraju, a może nawet Europy, niczym grota szeptów, czy olbrzymie echo. W zewnętrznym pierścieniu jest gra dźwięku i światła wykorzystująca efekt echo. Wędrując tym labiryntem przewodnik objaśniał działanie zbiornika i ciekawostki z tym związane.




         
            W pierścieniu wewnętrznym powstała wystawa z zakresu historii gdańskich wodociągów, zaopatrzenia miasta w wodę począwszy  od czasów krzyżackich i pierwszych rurociągów drewnianych, po znane nam dziś wodociągi nowoczesne, niewielka wystawa o historii  łazienek na przestrzeni wieków. Na wystawie zobaczyć można elementy historycznej infrastruktury wodociągowej oraz szkice, schematy, czy pamiątkowe zdjęcia, drewniane elementy  gdańskich wodociągów odnalezione np. podczas wykopalisk na terenie obecnego Forum Gdańsk. 








                Część centralna poświęcona jest historii gdańskich fontann / opis i stare zdjęcia/. 




              Zwiedzanie obiektu trwa około 60 min. Wewnątrz panuje specyficzny, wilgotny mikroklimat ze stałą temperaturą około 10ºC, więc nawet w gorące dni warto wyposażyć się  w wierzchnie okrycie .
               Prawdę mówiąc,  nie byłam zainteresowana tym obiektem. Trafiłam tam ze względu na znajdujący się obok park. Jednak nie żałuję, że poszłam. Mało. Już planuję zwiedzanie kolejnych tego typy obiektów w Gdańsku. Zainteresowały mnie.

1 komentarz:

  1. Właściwie też nie wybrałabym takich obiektów do zwiedzania ale byłam w Stambule w Cysternie Bazyliki i wyszłam oczarowana. Stary Sobieski też intrygujący.

    OdpowiedzUsuń