wtorek, 8 sierpnia 2023

Karma powraca


       Często słyszymy, że karma powraca, a co to tak naprawdę znaczy? Klątwę, karę czy nagrodę za dobry uczynek? W buddyzmie, hinduizmie i podobnych religiach,  karma to przyczyna , wywołująca skutek, kiedyś, w przyszłości, może w przyszłym życiu. Ludzie wyznający hinduizm również często mówią, że karma jest zrobieniem złego uczynku, który trzeba odpracować, albo zrobić coś dobrego w zamian. Bywa więc, że karma jest traktowana jako kara.  Każdy jest odpowiedzialny za własne życie, cierpienie i szczęście, jakie sprowadza na siebie i innych.
         Oto kilka podstawowych praw karmy, a  to, co dajemy, zawsze do nas wraca, według niektórych religii.

1. Nawet małe działania mogą wiele zmienić

Każda czynność ma znaczenie. Liczy się intencja z jaką wykonujemy określone działanie, intencja ma większe znaczenie, niż większość ludzi zdaje sobie sprawę. Małe działanie wykonywane ze zła intencją może zainicjować niekorzystny przebieg wydarzeń w przyszłości. 

2. Zawsze można stać się lepszym

Nawet jeśli nasze życie nie było wcale dobre, nie oznacza to, że takie musi pozostać. Nawet po latach czynienia zła, można zacząć czynić dobro.

3. Karma nie oznacza kary

Karma to znacznie więcej niż tylko kara, choć tak jest głównie kojarzona. Możemy również otrzymać pozytywną karmę. Karma jest częścią tego, jak postępujemy w życiu. Jeśli dajemy dobro, to ono do nas wróci. 

4. Nie ma ludzi wolnych od karmy

Bez względu na to kim jesteś, czy masz władzę i pieniądze, nie łudź się, że prawo karmy ciebie nie dotyczy. Ona dotyka każdego człowieka i zawsze o sobie przypomni. Nic nie uchodzi bezkarnie.

5. Można zmienić złą karmę

Jeśli nawet masz złą karmę, to pracując nad sobą i dokonując pozytywnych zmian, możesz ją odwrócić.

6. Tylko my jesteśmy odpowiedzialni za naszą karmę

To my jesteśmy odpowiedzialni za karmę w naszym życiu. Jeśli mamy dobrą lub złą karmę, nie jest to niczyja wina, ale nasza własna. Nie obwiniaj nikogo innego za to, co cię spotyka.

       W naszej religii katolickiej nie ma pojęcia karmy, ale zasady, które się w nią wpisują są takie same. U nas jest piekło, czyściec i niebo. Zło, które czynisz bliźniemu, kiedyś do ciebie wróci. Podobnie z dobrem, jeśli nie czynisz go dla poklasku, a jedynie z serca.

1 komentarz:

  1. Ostatnio często się nad tym zastanawiam czy nasze: nie rób nikomu co tobie niemiłe - to ta karma.

    OdpowiedzUsuń