czwartek, 1 grudnia 2022

Magiczny grudzień

             Już dzisiaj rozpoczynamy ostatni miesiąc roku. Dla mnie grudzień to już zima, chociaż bez śniegu, ale zima. W końcu ostatnio śniegu jak na lekarstwo i nawet luty jest bez śniegu. Rozpoczął się adwent, a wraz z nim przygotowania duchowe do Narodzenia. Jest to też czas  przygotowań tych w powszechnym, codziennym znaczeniu do świąt. Sprzątanie, zakupy, potem gotowanie, pieczenie itd. itd. W tym roku w sklepach można łapać się za głowę, bo samo łapanie za portfel to mało. Drożyzna jakiej nie pamiętam, no może z czasów galopującej inflacji lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, kiedy zarabialiśmy nic nie znaczące miliony. Grudzień to długie wieczory, kiedyś przy piecu, teraz przy kominku. Za oknem ciemno, a w mieszkaniu płomyki i ciepło. Pomału pojawiają się kolejne dekoracje zimowo świąteczne. Kiedyś robiłam to dopiero przed wigilią, teraz tylko z choinką czekam prawie do ostatniego dnia. Grudzień to czas adwentowych świeczników, świec, czerwonych jabłek, orzechów, świerkowych gałązek, golterii, ostrokrzewów. 

        Bardzo lubię też białe ciemierniki. Lubię ten czas. Wieczory z książką, z robótką. Lubię zajrzeć na świąteczny jarmark, na grzane wino lub czekoladę. Pięknie wyglądają ozdobione ulice, świecące lampki rozwieszane nad ulicami. Bajkowości dodają wirujące w powietrzu białe płatki śniegu, jak  oczywiście . Nie groźny wtedy nawet mróz. Grudzień to też czas wspomnień, oczekiwania na najpiękniejsze święta w roku, a dla dzieci to czas oczekiwania z ciekawością co znajdą pod choinką, a może nawet na osobiste spotkanie ze starszym grubaśnym panem z białą brodą w czerwonym odzieniu. Grudzień jest pełen magii, więc niech się dzieje.

6 komentarzy:

 1. Rozmarzyłam się czytając Twój post. Przygotowałaś prześliczne stroiki. Jestem pewna, że będą kolejne. Doskonale pamiętam Twoje piękne dekoracje z ubiegłego roku. Też bardzo lubię grudzień pomimo, że Boże Narodzenie to czas nie tylko przyjemności, kupowania prezentów ale też porządków świątecznych. Święta zawsze są doskonałą okazją do zrobienia gruntownych porządków domowych. Nasz dom w tym przedświątecznym czasie jest dosłownie "przewrócony do góry nogami".
  Eluniu, czy masz jakieś informacje dot. Roku w ogrodzie Extra z Twoim udziałem?
  Serdeczności przesyłam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Ci Łucjo za piękny komentarz. Odnośnie Roku w ogrodzie nie mam jeszcze żadnych informacji, też czekam z ciekawością. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypuszczam, że poinformujesz nas wcześniej o emisji programu.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Oczywiście, jak tylko będę wiedziała to umieszczę wpis na blogu.

   Usuń
 3. Jak szybko ten czas leci. KIedyś się cieszyłem a teraz?

  OdpowiedzUsuń
 4. I to jest magia grudnia właśnie....
  Jak tu nie kochać?

  OdpowiedzUsuń