piątek, 30 sierpnia 2024
Tegoroczne przetwórstwo
środa, 28 sierpnia 2024
" Nieczułość" - Martyna Bunda
Pisałam na temat " Nieczułości" przy okazji bycia w teatrze na sztuce na podstawie tej książki. Napisałam wtedy, że spektakl zaciekawił mnie na tyle, że postanowię znaleźć tą książkę. I znalazłam w mojej bibliotece. Tak jak przy spektaklu miałam mieszane uczucia, to książkę mogę z czystym sumieniem polecić. Historia, prawie saga o kaszubskich kobietach. Otylia, pustelniczka. Służyła w dworze opiekując się dziećmi, gdy zaszła w ciążę pracę straciła. Urodziła córkę i zaczęła prowadzić pustelnicze życie, bo honorowa była. Nie chciała, aby ludzie współczując, czuli się lepiej. Jej córka Rozela również sama wychowywała swoje córki, bo wcześnie została wdową. Córki dorastają w okresie II wojny. Jak je ustrzec przed niebezpieczeństwami, jednocześnie pomagając tym, którym zakazane było pomagać. Wkroczenie Armii Radzieckiej i czas po wyzwoleniu, lata PRL, a w nich dorosłe już życie Ildy, Trudy i Gerty. Książka o Kaszubkach, ale tak właściwie o kobietach, niezależnie od pochodzenia i zamieszkania. Czytając, czasem wyobrażałam sobie moją mamę i moje ciotki, które były ich rówieśnicami. Niby zwyczajne życie, czasem podane w dowcipny sposób, czasem opisujące tragiczne zdarzenia. Warto przeczytać.
" zamiast smutku, ludzie chcieli nadziei"
Chyba nadal tak chcą.---
32 książka, 344/12.056
niedziela, 25 sierpnia 2024
Muzeum romantyzmu w Opinogórze.
W tym samym czasie co Zameczek, tj. w I poł. XIX wieku budowano Oficynę Dworską. Być może powstawała ona w oparciu o projekt tego samego architekta. Wskazują na to podobne motywy dekoracyjne obu budowli. W końcu XIX wieku oficynę zmodernizowano, a na początku XX rozbudowano. Za czasów Krasińskich mieściły się w niej pokoje dla gości oraz pomieszczenia dla służby. W okresie międzywojennym mieszkał w niej ostatni ordynat opinogórski hrabia Edward Krasiński. Budynek został poważnie uszkodzony w czasie obu wojen. Po II wojnie budynek przejął PGR i były w nim mieszkania dla pracowników. W roku 1990 zrekonstruowana budowla została włączona do kompleksu muzealnego. Na piętrze budynku znajduje się / nie do zwiedzania/biblioteka muzealna, natomiast parter zajmuje podzielona na dwie części powierzchnia ekspozycyjna. Są to portrety i inne pamiątki na temat „Ród Krasińskich”, „Gabinet Szwoleżerów Gwardii Napoleona I. Są też wystawy czasowe.
W XIX wieku rezydencję Krasińskich w Opinogórze tworzyły trzy obiekty: neogotycki Zameczek i Oficyna Dworska oraz rozległy drewniany dwór z przełomu XVII/XVIII wieku. Dwór ten, przebudowywany w kolejnych latach, pełnił do końca XIX wieku funkcję siedziby rodowej. Na początku wieku XX /ok. 1907 rok/ dwór był już w bardzo złym stanie. W jednym ze skrzydeł utworzono muzeum poświęcone Zygmuntowi Krasińskiemu, gdzie zgromadzono pamiątki rodzinne zachowane po poecie, w drugim skrzydle zamieszkiwał urzędnik carski. Już wówczas III ordynat opinogórski hrabia Adam Krasiński /1870-1909/ myślał o rozebraniu dworu i zbudowaniu na jego miejscu nowej luksusowej siedziby wiejskiej. Było to podyktowane nie tylko koniecznością, ale było też efektem ogólnego porządkowania Opinogóry, związanego ze zbliżającą się 100 rocznicą urodzin jego słynnego dziadka poety Zygmunta Krasińskiego przypadającą na dzień 19.02.1912 roku. Hrabia Adam Krasiński planował zorganizować w Opinogórze wielkie uroczystości związane z tą rocznicą. Ogłosił więc konkurs na projekt nowego dworu. Miał to być budynek charakterystyczny dla wiejskiego dworu polskiego” kolumnowy ganek, wysoki łamany dach, miał być murowany, tynkowany i kryty dachówką, wyposażony w nowoczesne łazienki i centralne ogrzewanie itp. Na konkurs wpłynęło 23 projekty, a pierwszą nagrodę przyznano polskiemu architektowi Józefowi Gałęzowskiemu. Nagrodzony projekt nie został jednak zrealizowany, gdyż hrabia Adam Krasiński zmarł 17.01.1909 roku, a jego następcy nie podjęli się budowy nowego dworu. W 1913 r. stary dwór został prawdopodobnie rozebrany i w ten sposób przestało istnieć w Opinogórze miejsce, w którym spędził dzieciństwo i młodość poeta Zygmunt Krasiński, jeden z najsłynniejszych twórców polskiego romantyzmu. W 2004 roku władze samorządowe województwa mazowieckiego podjęły decyzję o rozbudowie zespołu muzealnego w Opinogórze poprzez realizację zachowanego z 1908 roku projektu dworu. W 2008 roku, to jest sto lat od ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego, nowy Dwór Krasińskich został oddany do użytkowania. Oglądać w nim możemy obrazy malarzy polskich epoki romantyzmu.
Do końca XIX wieku na terenie Zespołu Parkowego funkcjonował budynek Oranżerii. W latach 60-tych ubiegłego stulecia zostały podjęte działania mające na celu odtworzenie budynku w formie nawiązującej do dawnego obiektu. Odnalezione w piwnicach zameczku fragmenty dokumentacji projektowej, stanowiły podstawę do opracowania materiałów, które pozwoliłyby na realizację takiego projektu. Przeprowadzone prace budowlane zostały poprzedzone badaniami archeologicznymi, które ukazały kształt oraz formę XIX wiecznego budynku. Odsłonięte piwnice budynku pozwoliły na szczegółowe określenie rozmiarów historycznego obiektu, oraz dostosowanie współczesnej formy do wymagań konserwatorskich i założeń parkowych. Efektem jest dwukondygnacyjny budynek, który pełni funkcję nowoczesnego centrum koncertowo-teatralno-ekspozycyjnego. Oprócz wielofunkcyjnej sali z fortepianem i foyer, budynek oranżerii posiada także dwa przeszklone skrzydła boczne, w nowoczesnej formie nawiązujące do XIX wiecznej oranżerii. Odtworzona została też fontanna, według projektu XIX wiecznego.
Skoro dwór, to i park, skoro oranżeria to i musiał być ogrodnik. Tuż obok oranżerii był jego domek. Pierwotny, zbudowany prawdopodobnie w II połowie XIX wieku nie istnieje. Budynek drewniany z elewacją pomalowaną na biało i dachem krytym gontem rozebrano pod koniec lat 70-tych XX wieku. Zamieszkiwany był przez kolejnych ogrodników zajmujących się parkiem. Ostatni z nich pracował dla Krasińskich do 1939 roku. Obecny domek został zrekonstruowany i mieści się w nim lokal gastronomiczny " Gościniec Ogrodnika" . Byliśmy w nim na obiedzie, a potem jeszcze na lodach i kawie.
Park opinogórski jest parkiem krajobrazowym typu angielskiego. Liczy 22 ha i rozciąga się na trzech wzgórzach. W jego obrębie znajduje się pięć stawów. Ślady pierwotnego założenia ogrodowego pochodzą z XVII wieku. Ostateczny kształt przestrzeni nadano w 1895 roku. W parku rośnie ponad tysiąc starych drzew. Trzy z nich to pomniki przyrody. Dwa dęby nazwane "Zygmunt" i " Eliza" oraz jesion "Szwoleżer". W parku znajdują się elementy architektury ogrodowej, pomniki i kamienne meble.
Idąc przez park doszliśmy do kościoła. Pierwszą świątynię w Opinogórze zbudowano w 1822 roku. Była to kaplica rodowa Krasińskich połączona z panteonem grobowym. Stanęła na miejscu starego cmentarzyska z czasów późnorzymskich, na niewielkim wzniesieniu, na skraju parku. O zgodę do biskupa płockiego na wystawienie kaplicy zwrócił się w 1820 roku generał Wincenty Krasiński. Nowy kościół był niewielki, miał kształt rotundy o średnicy około 10 metrów. Złożono tam trumnę z prochami matki poety. Na wieku trumny spoczęła hrabiowska korona wykonana z mosiężnej blachy i aksamitna mitra książęca Radziwiłłów. Nowy kościół okazał się jednak za mały dla wszystkich wiernych z siedmiu wsi przynależnych do Opinogóry. Powstała zatem sprawa jego rozbudowy. Generał Krasiński zapisał w testamencie 15.000 rubli na budowę kościoła. W latach 1874-1877 wybudowano nową świątynię. Ufundowała ją Róża z Potockich Krasińska, żona Władysława. Jest to budowla neoklasycystyczna, jednonawowa, ozdobiona monumentalnym portykiem czterokolumnowym, przykryta dwuspadowym dachem. Rotundę wtopiono w nowe prezbiterium, a podziemia powiększono do rozmiarów kościoła. Do nowej świątyni przeniesiono kilka obiektów ze starej kaplicy. Dziś najpiękniejszym obiektem jest pomnik nagrobny Marii z Radziwiłłów Krasińskiej. Przedstawia on scenę śmierci matki poety. Przy łożu umierającej klęczy syn, na którego głowie spoczywa ręka matki. Takie przedstawienie zaproponował rzeźbiarzowi sam Zygmunt. Drugą interesująca rzeźbą jest epitafium synów poety, Władysława i Zygmunta przedstawionych w scenie apoteozy krzyża. Trzecim dziełem rzeźbiarskim jest epitafium Amelii Załuskiej. Południowa ściana wnętrza jest „ścianą pamięci narodowej”. Trzy marmurowe płyty upamiętniają ludzi związanych z Opinogórą, którzy walczyli i ginęli podczas II wojny światowej: księdza Brudnickiego, zamordowanego w Dachau, Romana Konwerskiego, parafianina ze wsi Kąty, który odmówił wykonania wyroków śmierci na polskich więźniach oraz Edwarda Krasińskiego, ordynata opinogórskiego, który umarł w obozie koncentracyjnym w Dachau. Te płyty mają swoją symboliczną wymowę. Ukazują bowiem przedstawicieli trzech stanów „pana, wójta i plebana”, którzy ginęli w podobnych okolicznościach za polską sprawę. Jest na tej ścianie jeszcze marmurowy ołtarz ufundowany przez Jana Dziedzica, rodaka z Opinogóry, który podczas II wojny światowej walczył w polskich formacjach lotniczych w Anglii. Najstarszym obiektem w kościele jest ambona regencyjna z XVIII wieku pochodząca z Kodnia nad Bugiem. Była ona przeniesiona do Opinogóry w XIX wieku wraz z ołtarzem głównym po kasacie kościoła w Kodniu. W latach dwudziestych naszego wieku, kiedy przywrócono kościół kodeński ołtarz do niego powrócił, natomiast ambona pozostała w Opinogórze. Obecny ołtarz główny ufundował Edward Krasiński w 1925 roku. W kościele była akurat adoracja najświętszego sakramentu, więc zdjęć niestety nie wypadało robić. Jedno " skradzione" z tyłu kościoła.
Wydzieloną częścią kościoła są podziemia grobowe, do których prowadzą ciężkie żelazne drzwi ozdobione herbem Krasińskich i symbolami śmierci. Nawet nie pomyślałam, aby tam wejść. Możliwe, że byłoby to nawet niemożliwe. Poszłam jednak na sąsiadujący z kościołem cmentarz. Założono go w 1824 roku na skraju parku. Chowani tam byli mieszkańcy wsi należących do kościoła jak i ludzie z dworu Krasińskich. Wśród nich było wielu dawnych żołnierzy napoleońskich, którym groby fundowali Krasińscy. W centralnej części cmentarza znajdują się groby najbliższych przyjaciół rodziny Krasińskich, ludzi, którzy towarzyszyli generałowi całe życie. Ludzi, którzy pomagali mu na polu walki a później, po przyjeździe do Opinogóry, między innymi Franciszka Girardot (1772-1831), lekarza pułku Szwoleżerów Gwardii, który w kampanii 1814 roku stracił nogę i otrzymał od Napoleona tytuł barona. Ostatnie lata spędził w domu Krasińskich jako lekarz domowy. Zmarł podczas epidemii cholery w 1831 roku. Jego serce złożono w podziemiach kościoła.
Opisane powyżej budynki mieszkalne i reprezentacyjne rezydencji Krasińskich zostały usytuowane na niewielkim wzgórzu, natomiast zabudowania gospodarcze położone były i są u podnóża wzgórza. Zabudowania folwarczne w większości zostały rozebrane w II połowie XX wieku i nie zachowały się . W nawiązaniu do dawnych w latach 2011-2012 powstał "Folwark". Jest to zespół czterech nowo powstałych budynków nawiązujących stylem do całego kompleksu. Wybudowano miedzy innymi wozownię, czyli obiekt, jakie znajdowały się w XIX wiecznych majątkach ziemskich. Mieści się w niej sala wystawowa pojazdów konnych z tamtego okresu.
-
Wiosna , wiosna, wiosna cieplejszy wieje wiatr, Wiosna, wiosna, wiosna znów nam ubyło lat. jak przed laty śpiewali Skaldowie i ch...
-
Dawniej mówiono, ba nawet wierzono, że słowami można zaszkodzić, zaczarować i narzucić zło człowiekowi. Używano do tego zi...
-
Była już taka piękna pogoda. Przed tygodniem było 18 stopni ciepła, a zrobiło się zimno, zaledwie 4 stopnie w południe. Wiem...
-
I jeszcze ostatnie robótki szydełkowe, zrobione jakiś czas temu. Bawełnę kupiłam kiedyś na letnią bluzeczkę i nie wykorzystałam...
-
Lata pięćdziesiąte. W Japonii jeszcze są resztki wojsk amerykańskich, chociaż wojna się już skończyła. Inna niż nasza kultura, in...
-
Szydełkowanie na jakiś chyba czas zakończyłam. Teraz weszłam już w ogród. Planowałam od tego tygodnia, ale poszłam już w piątek. Wyc...
-
Marzec minął bardzo prędko. Czas pędzi nie wiadomo dokąd. Czy warto? Niestety nie mamy wyjścia, tylko temu biegowi się poddać. Co ...