sobota, 10 sierpnia 2024

Ogród osiedlowy



        Zawsze mówiło się ogródki działkowe, a teraz przeczytałam gdzieś, ogród osiedlowy. No może i tak jest, bo moje ROD  to prawdziwe osiedle, mała wioseczka.  Ale tym razem trochę o historii.
         Pierwszy ogród utworzony został w 1821 roku przez Koleje Duńskie oczywiście w Danii. Na  ziemiach polskich pierwszy ogród utworzono w roku 1824 w Koźminie Wielkopolskim. 
      Najstarszym funkcjonującym od początku jako ogród działkowy jest zaś ROD „Kąpiele Słoneczne” w Grudziądzu, założony w 1897 roku przez doktora Jana Jalkowskiego. W Warszawie najstarszym nieprzerwanie istniejącym ogrodem jest ROD im. „Obrońców Pokoju” założony w roku 1903.
     Rodzinny Ogród Działkowy (ROD)  w myśl polskiej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 2013 roku, jest to wydzielony obszar lub obszary przeznaczone na cele rodzinnych ogrodów działkowych (ROD), składające się z działek i terenu wspólnego, służące do wspólnego korzystania przez działkowców, wyposażone w infrastrukturę ogrodową. Rodzinne ogrody działkowe powstały  z przekształcenia pracowniczych ogrodów działkowych (POD). 
Cele funkcjonowania ROD:
- zaspokajanie wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa poprzez umożliwianie prowadzenia upraw ogrodniczych
-  poprawa warunków socjalnych członków społeczności lokalnych
-  rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie ich szans
-  integracja wielopokoleniowej rodziny, wychowanie dzieci w zdrowych warunkach oraz zachowanie aktywności i zdrowia emerytów i rencistów
-  integracja społeczna osób w wieku emerytalnym oraz niepełnosprawnych
-  przywracanie społeczności i przyrodzie terenów zdegradowanych
-  ochrona środowiska i przyrody
-  oddziaływanie na poprawę warunków ekologicznych w gminach
-  kształtowanie zdrowego otoczenia człowieka
-  tworzenie warunków do udostępniania terenów zielonych dla społeczności lokalnych
  
        W Polsce obecnie jest prawie 5000 rodzinnych ogrodów działkowych. Zajmują one powierzchnię blisko 44 tysięcy ha.  Jest w nich około 966 tysięcy zagospodarowanych działek. Działki w polskich ogrodach działkowych użytkują w praktyce wszystkie grupy społeczne i zawodowe. Działkowcami są robotnicy i urzędnicy, emeryci i renciści, a ostatnio również bezrobotni.  Działki uprawiają nauczyciele, wojskowi, kolejarze, pracownicy służby zdrowia, urzędnicy, pracownicy małych instytucji i zakładów rozsianych po całej Polsce. Obecnie najliczniejszą grupę wśród działkowców stanowią emeryci i renciści – 46,9%, następną grupą są pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych – 24 %, znaczną grupę stanowią pracownicy umysłowi – 18,4%. Od niedawna rośnie wśród działkowców grupa bezrobotnych obecnie 5%. W praktyce z działek korzysta znacznie więcej rodzin i ludzi, gdyż działka służy często kilku pokoleniom, zarówno jako miejsce wypoczynku, jak i również w postaci źródła zdrowych plonów.

1 komentarz:

  1. Takie miejsca to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających i pracujących w dużych miastach. W wielu miastach powróciła moda na takie ogrody ponieważ są ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń