piątek, 20 grudnia 2019

Mikołaj czy Gwiazdor


             
              Dzień świętego Mikołaja, obchodzony 6 grudnia, został ustanowiony na cześć biskupa Miry w rocznicę jego śmierci. Biskup ten nie miał jednak czerwonego stroju ani  sań z reniferami. Przedstawiany jest w infule na głowie i z pastorałem w ręku. Mikołaj urodził się w Patarze, na terenie obecnej Turcji w zamożnej rodzinie. Od najmłodszych lat był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim. Jedna z legend głosi, że biskup pewnego dnia dowiedział się, że jeden z mieszkańców Patary popadł w straszną nędzę. Miał trzy córki, które z powodu braku pieniędzy nie mogłyby wyjść za mąż. Z tego powodu nocą Mikołaj wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi, które wpadły do pończoch i trzewiczków suszących się przy kominku. Stąd wziął się zwyczaj wystawiania przy kominkach butów i skarpet na prezenty. Tam, gdzie kominków nie ma, buty stawiało się na oknie. W niektórych rejonach Mikołaj przychodzi również w Wigilię Bożego Narodzenia.  Istnieją jednak na terenie naszego kraju, gdzie prezentami w wigilię obdarowuje Gwiazdor. Nazwa Gwiazdor pochodzi od gwiazdy noszonej przez kolędników. Gwiazdor nosił ze sobą wór z prezentami i rózgę. Odpytywał dzieci z pacierza czy kolęd. Grzeczne dzieci nagradzał prezentami, natomiast łobuzów bił rózgą.  Nazwy Gwiazdor używa się szczególnie na terenach, które były pod zaborem pruskim. Obecnie na skutek migracji oraz wpływu mass-mediów, ginie tradycja Gwiazdora na rzecz popularnego świętego Mikołaja.
               Zadanie Mikołaja czy Gwiazdora nie jest wcale łatwe. Nie chodzi bowiem o to aby, przyniósł dużo, ale aby trafił w gust. Czasem piszemy do niego listy.

          
            Ten współczesny obsługuje nawet komputer.


           Mam nadzieję, że jakoś się z nim dogadałam  i przyniesie to co sprawi radość dużym i małym. Przysłał worek do prezentów, więc idę pomóc mu je pakować.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz