czwartek, 2 maja 2024

Park Solankowy w Inowrocławiu

             Tak jak napisałam w poprzednim poście , jestem zauroczona parkiem solankowym w Inowrocławiu. Byłam w kilku sanatoriach, ale takiego pięknego nigdzie nie było. Olbrzymi teren, zadbany, starodrzew, ale też nowe nasadzenia. Oczarował mnie.
         Park zdrojowy wraz z tężniami i dzielnicą uzdrowiskową stanowi ogólnomiejskie centrum rekreacyjne i prawdziwą zieloną oazę miasta. Można w nim skorzystać z pijalni wód, gdzie serwowane są miejscowe wody mineralne „Inowrocławianka” oraz „Jadwiga”, basenów solankowych „Termy Inowrocławskie” oraz otwartych, szeregu obiektów rekreacyjnych i przyrodniczych, restauracji, imprez kulturalnych w muszli koncertowej palmiarni, jeśli akurat nie jest w remoncie, siłowni plenerowych, placów zabaw, ogrodu botanicznego, ogrodów papieskich stworzonych na cześć papieża Jana Pawła II,  sztucznego kąpieliska z plażą oraz miejsca do grillowania. Zbyt mało było czasu, aby do wszystkich miejsc dotrzeć. Może trzeba tam wrócić?


             Park zdrojowy, zwany Parkiem Solankowym w Inowrocławiu liczący sobie obecnie 85 hektarów powierzchni. Założono go w 1876 roku wraz z powstaniem uzdrowiska dzięki inicjatywie miejscowego działacza Lucjana Grabskiego. Projektodawcą jego urządzenia był ogrodnik Michał Budziński. Na początku powstał jako ogród francuski o układzie geometrycznym i powierzchni zaledwie 1 hektara.  Okalał pierwotny zakład kąpielowy. Od narożnika parku w kierunku miasta, do dzisiejszej ulicy Solankowej urządzono aleję obsadzoną drzewami i krzewami róż.  Od strony północnej powstała dwutraktowa aleja do jazdy konnej. W skład parku włączono staw położony w jego południowo-zachodnim narożniku. Na początku XX wieku wytyczono nowe ścieżki parkowe, łączące poszczególne obiekty uzdrowiskowe. Główne aleje przecinały teren parku na linii północ-południe i wschód-zachód i krzyżowały się na placu z fontanną, gdzie znajduje się muszla koncertowa. 


            W 1910 wybudowano cieplarnię dostarczającą roślin ozdobnych /obecnie znajduje się tam kawiarnia/. W 1925 park poszerzono w kierunku południowym o obszar 42,5 ha, nazywając go „Nowymi Solankami”. W północno-zachodnim narożniku parku urządzono korty tenisowe, a na stawie sztuczną wyspę połączoną z lądem drewnianym mostkiem. Obok stawu zbudowano kawiarnię „Nad stawkiem”, w której można było wypożyczać łodzie.



        Do stawu przylegał mini ogród botaniczny i zoologiczny. W latach 70-tych XX wieku powiększono  kompleks parkowo-uzdrowiskowy o dalsze około 60 ha w kierunku południowo-zachodnim. Począwszy od lat 90-tych  rozpoczęto rewitalizację parku pod kątem wyeksponowania atrakcji przyrodniczych i też rozrywkowych.
         W 2001 oddano do użytku tężnię solankową jako trzeci tego typu obiekt w kraju i dziewiąty w Europie. Mają one 9 metrów wysokości i  300 metrów długości. W ich otoczeniu w powietrzu unoszą się aerozole, które pomagają w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia oraz alergii. Na koronie tężni znajduje się taras widokowy.








           Wykonano podświetlenie fontanny na stawie, oraz część na nowo zaaranżowano pod nazwą Ogrody Papieskie.  Wśród młodych nasadzeń drzew zaaranżowano alejki spacerowe, grillowisko, a także ogród zapachów i kolorów. W 2013 roku, korzystając ze wsparcia ze środków Unii Europejskiej, wzniesiono palmiarnię oraz pijalnię wód „Inowrocławianka” .







            Palmiarnia była nieczynna, ale obok można zobaczyć chatę kujawską. Jest to  pomieszczenie stylizowane na kuchnię i izbę sypialną, wyposażone w oryginalne sprzęty oraz przedmioty używane w XIX wieku na Kujawach.  Jest kołowrotek, kołyska, kredens, naczynia ,  piec, na którym gotowano oraz skrzynia na posag.










             W parku  znajduje się  wiele obiektów przyrodniczych,  pomniki przyrody, ogród zapachów, ukwiecone aleje, obecnie jeszcze puste, ale widać, że już przygotowane do nasadzeń. 
       Można w nim wydzielić kilka stref przestrzennych:
     Stary park Solankowy obejmuje starodrzew, muszlę koncertową, główne promenady otoczone kwiatowymi klombami, dawne zakłady przyrodolecznicze i kąpielowe, ogrody papieskie, pijalnię wód z palmiarnią, główny staw parkowy, a w części północnej korty tenisowe
    Strefa tężni solankowych, która obejmuje kompleks tężni otoczony urządzeniami rekreacyjnymi, ogród zapachowy oraz starodrzew izolujący park od linii kolejowej.
        Nowy park Solankowy  w części południowo-zachodniej, ze sztucznym stawem, alejkami oraz  nowo posadzonymi drzewami. W pobliżu tężni zlokalizowana jest Dębowa Aleja Gwiazd, gdzie swoje dęby, klony lub platany posadzili  Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Bogusław Linda, Joanna Brodzik, Irena Szewińska, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Grzegorz Turnau, Irena Santor, Natalia Kukulska i Zbigniew Wodecki i inni.



      Teraz mogłam zachwycać się  starodrzewem. Wyobrazić jedynie mogłam sobie, jak przyjemnie byłoby się przechadzać tam latem, gdy alejki upiększane są kwiatami. Odurzać się zapachami w ogrodach zapachowych. 
     Charakterystycznym elementem parku Solankowego jest ogromny paw będący jednocześnie zegarem słonecznym. 



                Przy jednej z alejek znajduje się pomnik założyciela uzdrowiska Zygmunta Wilkońskiego, 




            W parku rzeźb i tablic pamiątkowych jest więcej. Przy wejściu dwaj żaczkowie 



               W innym miejscu  "Trzy gracje"


               Stacja meteorologiczna



       Miejsca z karmą dla ptaków.



           A przede wszystkim to co zachwyca najbardziej, zieleń, która o tej porze roku jest szczególnie piękna. 













































                

3 komentarze:

  1. Rzeczywiście piękny park i piękne miejsce.
    W zeszłym roku byłam w sanatorium w Świeradowie... też bardzo mi się się podobało to miasteczko i cała okolica :)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam odwiedzać takie miejsca. Park jest przepiękny, zadbany sparer jego alejkami to prawdziwa przyjemność. Elu, bardzo dziękuję, że zaprezentowałaś Park solankowy na swoim blogu.
    Miłego weekendu:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zawsze chciałam odwiedzić to uzdrowisko Dziękuję więc za to oprowadzenie:)Pozdrawiam i zapraszam na nowego bloga ..troszkę tam ja z innej strony:)
    Przeróbkowo:)

    OdpowiedzUsuń