piątek, 18 marca 2022

"Dziecko Estery" - Jean Sasson


          "Dziecko Estery" - powieść z bogatym tłem historycznym o powstawaniu państwa Izrael i wojnach toczących się w tym regionie.  Jak historia może wpłynąć na życie nie tylko narodu, ale pojedyńczych osób. To, co przedstawiła w swojej książce autorka, dla mnie trudne do zrozumienia. Jak mogli,  Żydzi, którzy doznali tylu tragedii, cierpień i zła, robić straszne rzeczy potem Arabom, Palestyńczykom. Czy Żydzi przeżyli holokaust, po to by stać się następcami nazistów? Autorka pisze, że "Holokaust to dobra rzecz dla Żydów. Bez holokaustu nie byłoby dzisiaj ojczyzny dla Żydów. Z całą pewnością bez obozów zagłady i komór gazowych ulegli europejscy Żydzi nigdy nie odważyliby się siłą utorować sobie drogę do Izraela. Holokaust zmusił ich, aby wychowali synów na wojowników." Dla mnie słowa bulwersujące. A może to tragiczna prawda? Tyle o wątku historycznym. Fabuła to losy rodziny Żydów, Palestyńczyków i Niemców. Akcja obejmuje lata 1938 - 1983. Przez całą książkę zastanawiałam się dlaczego ma tytuł "Dziecko Estery". Ostatni rozdział przyniósł odpowiedź. Książka warta przeczytania.
         
" Nie ma czegoś takiego, jak zwycięstwo w wojnie. 
Każde zwycięstwo jest podszyte pustką!"
---
14 książka, 413/5576

5 komentarzy:

  1. Na pewno nie jest to arcydzieło, ale uważam, że warto przeczytać. Tego się raczej nie zapomni, jak trzy rodziny połączą się w przejmującym dramacie. Nam jest trudno to zrozumieć, że od tak wielu lat a siły muzułmańskie i żydowskie walczą zaciekle o starożytną ziemię, za którą są gotowi umrzeć. Dla każdego z tych narodów Izrael to przecież jego kraj.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Interesująca. Na pewno warta przeczytania. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że z chęcią sięgnę po tę pozycję. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dla lepszego zrozumienia historii Izraela warto spojrzeć na cały Bliski Wschód w szerszym kontekście czasowym. O panowanie na tych terenach walczyły największe starożytne mocarstwa: Egipt, Asyria, Babilonia, Medo-Persja, Grecja czy Rzym. Prowadzono tam liczne wojny i krwawo tłumiono powstania. Wydarzenia z XX w. to zaledwie jeden rozdział skomplikowanych i często niestety tragicznych dziejów wspomnianego regionu 🤔.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zapowiada się ciekawie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń