czwartek, 22 czerwca 2023

Lato już jest



         Lato już jest na sto procent. Dla mnie lato trwa od pierwszego czerwca do końca sierpnia. W tym okresie jest najwięcej słońca, ciepła i wszystkiego co z latem związane. Jest to też czas lata meteorologicznego. Termin ten ma związek z prowadzeniem statystyk przez synoptyków. Według definicji meteorologicznej, lato rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca, w których odbywa się równonoc i przesilenie.
         Lato astronomiczne, uznawane powszechnie za pierwszy dzień lata to 21 czerwca. Wówczas wypada najdłuższy dzień w roku, nazywany czerwcowym przesileniem. Pierwszy dzień astronomicznego lata to  najdłuższy dzień w roku, a  w związku z tym najkrótsza ze wszystkich noc. Lato astronomiczne nie rozpoczyna się każdego roku w tym samym dniu. Jego początek wyznacza bowiem moment maksymalnego nachylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. W tym roku wypada dzień wcześniej od kalendarzowego. Początek lata astronomicznego nazywany jest Nocą Kupały. Noc Kupały zwana też Nocą Świętojańską  jest to jedno z głównych świąt ludowych Słowian wschodnich. Zbiegało się ono z chrześcijańskim świętem Narodzenia św. Jana Chrzciciela. W tradycji ludowej obchodzone było 24 czerwca, chociaż bardziej rytualna była noc poprzedzająca ten dzień. Nazwa święta wywodzi się ostatecznie od wschodniosłowiańskiego odpowiednika słowa kąpać. Z dzieciństwa pamiętam, że przed tym dniem nie wolno było się kąpać w rzekach, jeziorach.  Z Nocą Kupały związany jest szereg czynności i obrzędów, takich jak zbieranie ziół i kwiatów i ozdabianie nimi ludzi, zwierząt i domów, wchodzenie do wody, kąpanie się, oblewanie wodą, posyłanie wianków na wodzie, rozpalanie ognisk, tańce, śpiewy, skoki przez ogień, polowanie na czarownice i odstraszanie ich. Wierzono także, że tego dnia słońce gra i dzieją się inne cuda natury. Świętowanie odbywało się w pobliżu wody, na wzgórzach. Ponoć tylko w tej nocy zakwita kwiat paproci. :-)
           Z kolei 22 czerwca rozpoczyna się kalendarzowa pora roku. Pierwszy dzień lata kalendarzowego nie jest ruchomy, co oznacza, że w każdym roku wypada on w tym samym terminie. Kalendarzowa data jest używana głównie w szkołach,  ponoć podczas nauczania podstaw geografii.  Jest to też  ulubiona data wszystkich uczniów, ponieważ zwiastuje koniec roku szkolnego i upragnione wakacje. Dzisiaj więc ostatni dzień zajęć szkolnych. Jutro tylko odbiór cenzurek i wakacje. Moja wnusia mówi, że jutro otrzyma licencję do drugiej klasy.
             A latem upalnie, słońce grzeje, wiatr wieje, bawi się piaskiem i kurzem, zieleń zaczyna tracić swą zieloność, idziemy ku jesieni.

3 komentarze:

  1. Dla dzieci lato to czas wolny od nauki i może my tak to też odbieramy:)
    pozdrawiam słonecznie choć rano deszczyk popadał sobie

    OdpowiedzUsuń
  2. Już mamy lato i to takie jak lubię. Słoneczne i upalne.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pięknie tylko zbyt krótko...

    OdpowiedzUsuń