czwartek, 20 czerwca 2024

Ogród biblijny

         Szperając w internecie na stronach dotyczących Gdańska, natrafiłam na ciekawe miejsce, na ogród biblijny. Oczywiście ciekawość wzięła górę i pojechaliśmy. Coś takiego w centrum miasta, cisza i spokój, chociaż szum aut nieco ją rozprasza. Ogród znajduje się pomiędzy ulicami Kartuską i Armii Krajowej, przy ulicy Malczewskiego. Prowadzą go siostry Pallotynki. Ogród jest piękny. Pomiędzy pięknymi, zadbanymi roślinami przemycone są symbole z biblii. Jest ich sporo. Są  tabliczki z nazwami miejsc biblijnych, tabliczki z opisami roślin tam rosnących, rośliny z ogrody Maryji. Jest to ogród w  którym umiejscowiono rośliny biblijne wymienione w Biblii, oczywiście te które mogą rosnąć w naszych warunkach. Ogród ciekawy nawet dla tych, którym biblia jest obca, ale kochają ogrody.

                / zdjęcie z strony https://www.google.com/maps/place/Ogród+Biblijny+/

              Skąd wzięła się idea tworzenia takich ogrodów?  Najstarszym jest ogród założony w 1957 roku przy kościele prezbiteriańskim w Ojai w Kalifornii w USA. Największy to Rezerwat Przyrody Biblijnej Izraela Neot Kedumim w Izraelu, który zajmuje aż 280 hektarów. 
Ogrody biblijne są popularne zarówno Ameryce Północnej, głównie w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie.  Tylko w samych Niemczech w 2009 roku było  ich około 100.   W Azji w Izraelu oraz w Japonii a także  w Australii. Po 2006 roku zaczęły powstawać również w Polsce.  Zakładane są przy kościołach, klasztorach, synagogach, a także jako samodzielne parki oraz parki miejskie, np. w Elgin w Szkocji, w Viborg w Danii czy w Madrycie w Hiszpanii. Niewielkie ogrody zakładane są również w ogrodach botanicznych na przykład w Hamburgu, Utrechcie, Lublinie i Krakowie.
       Układ kompozycyjny każdego z nich jest odmienny, zależny od położenia geograficznego, funkcji, dysponowanej powierzchni, inwencji projektantów i użytkowników. Nadrzędnym celem wszystkich istniejących ogrodów biblijnych jest kolekcjonowanie roślin wymienionych w Biblii. Otwarcie pierwszego w Polsce ogrodu biblijnego miało miejsce w 2008 roku w Proszowicach koło Krakowa przy ośrodku Caritas. 
            W ogrodzie przywitała nas siostra, która nie tylko po nim oprowadziła, ale też opowiedziała historię zgromadzenia mieszczącego się " Na Górce". Jak trafiły w to miejsce w maju 1945 roku? Otóż dom na działce, gdzie teraz jest ogród podarowali państwo Grunenberg, opuszczający Gdańsk. Warunkiem otrzymania było przeznaczenie na szczytny cel. A cel był,  potrzeba otwarcia domu opieki nad sierotami po epidemii tyfusu w mieście, nad sierotami wojennymi, potem niepełnosprawnymi itd. Ale wracam do ogrodu, którego pomysł narodził się kilka lat temu.
         Ogród stanowi specyficzny zapis historii biblijnej. Według jego projektantów ma być pomocą, by przez analogię do Biblii przybliżać jej treść. Nierzadko pokazuje ówczesne życie, a poprzez odpowiednie rośliny i specjalną scenerię przybliżać krajobrazy i realia, w jakich rozgrywały się wydarzenia biblijne. Ogród biblijny to, jak mówiła siostra nas oprowadzająca, symbole. Jest więc wędrówka Mojżesza z Egiptu do ziemi obiecanej, przekazanie dekalogu na górze Synaj, wesele w kanie Galilejskiej czy cudowne rozmnożenie chleba i wiele innych symboli,  motywów biblijnych. Ogród pokazuje  charakterystyczne miejsca odnoszące się do postaci czy scen biblijnych. Jest  woda wypływająca ze skały i laska pasterska oraz gorejący krzew Mojżesza, dwie ścianki z białego lazurytu, które przypominają fale morskie i symbolizują wody z Morza Czerwonego, między którymi można przejść w stronę skalistego Synaju, tablice z dekalogiem, piramidy egipskie i żaby, symbol plag egipskich, łódź i sieci. Są też symbole Starego i Nowego Testamentu, menora i krzyż wykonane z roślin. 
      Rosną, niektóre w donicach, rośliny opisywane na kartach Starego i Nowego Testamentu, drzewa, krzewy, rośliny i kwiaty rosnące w ogrodzie  na miarę nadmorskiego klimatu i własnych możliwości.  Rośliny posiadają tabliczki z nazwą, opisem oraz cytatem z Biblii.  Dokładne analizy Biblii pozwoliły wyodrębnić nazwy ponad 120 roślin, z czego większość, bo aż 100  wymieniono w Starym Testamencie.  Symbolika wielu z nich funkcjonuje kulturowo do dziś, nawet w naszych polskich zwyczajach czy obrzędach. Bukszpan zwyczajny, który kojarzy nam się z dekoracją na Wielkanoc, symbolizował nadejście Mesjasza. Lilie, pojawiające się w naszych kościołach w wystroju majowych uroczystości I Komunii Świętej czy w czasie udzielania sakramentu małżeństwa, u Żydów zdobiły świątynię, były symbolem niewinności, czystości i Bożej szczodrobliwości.
       Położenie ogrodu na wzgórzu pozwala podczas spacerowania podziwiać panoramę Gdańska. Biblijny ogród sióstr pallotynek to miejsce na kontemplację i  jako miejsce do wypoczynku i pomimo, że zza płotu słychać szum przejeżdżających aut,  to miejsce pełne jest   spokoju.




































                 W starym domu otrzymanym od Grunenbergów, po remoncie, Pallotynki urządziły izbę pamięci.  Może się jeszcze tam wybiorę. Może w innym okresie, na przykład gdy ogród będzie w jesiennych kolorach.

2 komentarze:

  1. Na pewno warto się tam wybrać chociaż cztery razy w roku, o każdej porze roku będzie piękny inaczej.

    OdpowiedzUsuń
  2. To miejsce jest naprawdę przepiękne i każda osoba zdecydowanie będzie zachwycona jego widokiem i tymi wspaniałymi kwiatami. Podoba mi się, że posiada charakterystyczną małą architekturę, nawiązującą do Biblii. Droga Elu dziękuję, że nam to cudowne miejsce pokazałaś.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń